Mindegy mekkora kerted van, sőt lehet, hogy egy terasz vagy erkély áll rendelkezésedre, akkor is el tudsz kezdeni salátáaféléket és friss zöldeket növeszteni.
Salátafélék alatt nemcsak a jól ismert, kevésébé ízletes fejes salátát vagy jégsalátát értem, hanem a nálunk kevésbé elterjedt tépősalátákat és az izgalmas levélzöldségeket (pl. mustárféléket, mángoldot, ázsiai levélzöldségeket, fodros kelt stb.)l
Salátaféléket, friss zöldeket növeszteni nagyon egyszerű, még a legkezdőbb kertész is képes rá. Egyrész a magok elszórása után kb. 4-6 héten belül már szüretelheted is az első friss bébileveleket, másrészt gondozásuk nem igényel előképzetsséget . Nincs szükség kertre, csak néhány ültetőedényre, amiben megterem a család teljes salátaszükséglete, friss, vegyszermentes zöldekkel ellátva a család apraját-nagyját.
Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttem mindent fontos tudnivalót, hogyan tudsz friss zöldeket növeszteni ültetőedényben egész évben.
Miért érdemes ültetőedényben salátaféléket/ levélzöldségeket növeszteni?
- kevés gondozást igényelnek,
- nincs szükség kertre, csak néhány megfelelő méretű ültetőedényre,
- nagyon egyszerű, olcsó és jó móka is egyben,
- gyorsan elérik a vágható méretet (4-6 héten belül) és folyamatosan fogyaszthatóak,
- nemcsak egészségesek, hanem változatos színeikkel, gyönyörű levelükkel a teraszod/erkélyed díszei is lehetnek,
- az ültetőedényben történő növesztés védelmet nyújt a kártevők ellen (pl. a meztelen csigák), amik a kerti ágyásban sok kárt tudnak okozni.
Milyen ültetőedényt válassz?
Mivel a legtöbb salátafélének nincs hosszú gyökere, ezért nincs szükség nagy, méretes ültetőedényre. Már egy mélyebb virágláda is elegendő (min. 15-20 cm mély legyen), de növeszthetsz cserépből, műanyagból vagy szövetből készült ültetőládában vagy -edényben. Fontos, hogy legyen rajta vízáteresztő lyuk, hogy a felesleges víz elfolyhasson.
Nézz körül ültetőedényeink között
1–12 termék, összesen 19 db
-
Ültetőedény 10 literes Vigoroot ™ szövetből (3 DARAB)
3,500 Ft -
BIOFITO természetes tápoldat konyhakerti növényekhez 1 kg
1,790 Ft -
Ültetőedény 5 literes Vigoroot ™ szövetből (3 DARAB)
2,700 Ft -
Ültetőedény 28 L Vigoroot ™ szövetből
2,200 Ft -
Ültetőedény paradicsom/burgonya termesztéséhez Vigoroot ™ szövetből
2,200 Ft -
Ültetőedény 20 literes Vigoroot ™ szövetből (3 DARAB)
4,400 Ft -
Ültetőedény támasztékkal paradicsomhoz
6,180 Ft -
Ültetőfal fűszernövényekhez
3,200 Ft -
Ültetőedény paradicsomhoz
4,480 Ft -
Ültetőedény fűszernövényekhez Vigoroot ™ szövetből
2,200 Ft -
Balkonkert egyszintes önöntöző rendszerrel
19,500 Ft -
Többszintes balkonkert Vigoroot ™ szövetből
30,800 Ft
Mikor növessz salátaféléket?
Zsenge, friss bébisalátákat szinte egész évben (márciustól-októberig) növeszthetsz. Bár a salátafélék/levélzöldségek többsége a hűvősebb időjárást kedveli (a melegben gyorsan virágba mennek), de a bébilevelek még a virágzás előtt szedhetőek, így a melegebb évszakokban is termeszthetőek.
A nyári nagy melegben (május-július között) érdemes melegtűrő fajtákat vetni, amik jól bírják a tartós kánikulát is.
Július végétől, agugusztus elejétől ismét vethető a legtöbb salátafajta, amiket érdemes október végiéig szakaszosan szórni, hogy folyamatosan ellásson minket friss, zöld levelekkel. Fagytól védve (pl. fóliával, fátyolfóliával) a téli hideg hónapokban is szedhetőek a zöld levelek.
Milyen salátaféléket, levélzöldségeket érdemes ültetőedényben növeszteni?
Ültetőedényben elsősorban
- a nem fejesedő tépősalátaféléket,
- spenótot,
- fodros kelt,
- rukkolát,
- ázsiai salátaféléket (pl. Pak choi, tsatsoi stb.),
- vörös erezetű spenótot,
- mángoldot,
- mustárféléket érdemes vetni.
Hogyan növessz salátaféléket, levélzöldeket ültetőedényben?
- Válassz ki egy virágládát, ültetőedényt, ami legalább 15-20 cm mély. (Vagy nézz körül az ültetőedényeink között, amik kifejezetten teraszokhoz, erkélyekhez, kiskertekhez lettek tervezve.)
- Töltsd meg az edényed jó minőségű, jó vízáteresztőképességű virágfölddel.
- Nedvesítsd meg a földet alaposan és szórd rá a magokat. Nem kell sűrűn, kb. 10-15 cm-es távolságra legyenek egymástól.) Egy vízpermetező segítségével nedvesítsd meg az elszórt magokat, majd szórj rájuk egy nagyon vékony réteg földet.
- Tartsd mindennap nedvesen a földet és a magokat (én ehhez vízpermetezőt szeretek használni kezdetben, hogy a víz ne mossa el a magokat.)
- Néhány napon belül megjelennek a fiatal hajtások, ekkor már nem elegendő a permetező, hanem lcsolókannából öntözd rendszeresen. Fajtától függően kb. 4-6 hét múlva érik el a vágható méretet.
Maradt még kérdésed? Írd meg hozzászólásban vagy küld el az info@salatazo.hu-ra!
1–10 termék, összesen 28 db
-
Mesclun tépősaláta keverék
700 Ft – 2,400 Ft -
Ázsia Mix salátakeverék
570 Ft – 1,900 Ft -
Pak Choi Mix salátakeverék vetőmag
570 Ft – 1,900 Ft -
Fodros levelű salátakeverék vetőmag
570 Ft – 1,900 Ft -
Fűszeres salátakeverék vetőmag
570 Ft – 1,900 Ft -
Fodros kel vetőmag Cavolo Nero
580 Ft -
Sarkantyúka vetőmag
580 Ft – 1,980 Ft -
Fodros kel vetőmag Red Russian
580 Ft -
Fodros kel vetőmag Dwarf Blue
580 Ft -
Vérsóska vetőmag
680 Ft
Üdvözlöm, 3 kérdésem van.
1. Az ültetőedények többször használatosak? Ha igen, hányszor?
2. Azt írja, jó minőségű virágföld kell. De a virágföldben nincsenek olyan anyagok (műtrágya), ami miatt nem alkalmas a benne nevelt növény a fogyasztára? Én eddig úgy tudtam, hogy a virágföld ilyen. De örülnék, ha tévednék, mert másmilyen földet találni kertészetekben nem egyszerű.
3. A 2 grammos adagban kb hány mag van? Igazából azt szeretném tudni, hogy ha én inkább többféle salátát ültetnék, akkor ugye felesleges-e a nagyobb adagot vennem? Szeretném azt a legjobb megoldást alkalmazni, amelyben nem veszek semmit feleslegesen, de ugyanakkor ősz végéig kitart a salátakészletem anélkül, hogy rá kellene rendelnem. Ketten élünk egy háztartásban a feleségemmel, időnként jönnek a gyerekek, unokák ebédre (hátha így az ön tapasztalatával fel tudja mérni a szükségleteinket). Ez nyilván most, az első évben okoznak számunkra gondot, jövőre már tudni fogjuk az idei év tapasztalatából. A helyszín: négyemeletes panel 4. emelete, egy kb 3m2-es erkéllyel, amely keleti fekvésü. Mivel a lakás felett sátortető van, így tűző napsütés szinte alig éri az erkélyt.
Kedves László,
1. A szövet ültetőedények 7-8 szezonon keresztül is használhatóak.
2. Valóban nagyon sok virágföld tartalmaz műtrágyát, ezt fel kell a gyártónak tüntetni a csomagoláson. Én a magyar Florasca BIO földkeverékeket használom, ez sok helyen beszerezhető (florasca.hu) vagy magam keverem a földet, de ez a 4. emeleten nehezebben kivitelezhető.
3.A 2 grammos magokban kb. 600-700 darab mag van, nem szükséges a nagyobb kiszerelést venni, a 2 gramm-os kiszerelés is nagyon sokáig elegendő.
Amennyiben további kérdések is felmerülnek, szívesen segítek. Orsi
Udvozlom! Nagyon tetszik az oldaluk, es kedvet kaptam az ulteteshez. Mivel teraszon tudnam megoldani, rendeles elott az alabbiakat szeretnem megkerdezni:
– az ultetozsakok ala kell tenni valamit meg plusszban, hogy a viz ne follyon el a teraszon? Hogy vezeti el a vizet a zsak?
– salatakat es paradicsomot szeretnek ultetni elso korben. Ezekhez Onok mely meretu ultetozsakokat javasoljak megvenni ha atlagos mennyisegben, atlagos fogyasztasra ultetnek egy kb 5nm es teraszra?
Segitseguket elore is koszonettel!
Kedves Luca,
az ültetőzsákok alá érdemes egy tálcát tenni, hogy a felesleges víz odafolyjon, ne a burkolatot áztassa.
Salátákhoz a 10 literesnél nagyobb ültetőzsákokat vagy az Oxford szövetből készült ültetőedényeket,abból elég az S méret.
Paradicsomhoz van a Vigoroot paradicsomhoz alkalmas ültetőedény, az Oxford szövetből készültből az M és L-es méretet ajánlom ill. jövő héten érkezik egy új fajta, amihez támaszték is lesz.Üdv, Orsi
Kedves Orsi, szeretném tudni, mi a különbség a kétféle ültetőzsák között, mert az Oxfordhoz nem találtam leírást (ha van, bocsánat, hogy nem láttam!).
A másik kérdésem pedig a magokhoz, illetve a növények=mikrozöld és saláta termesztéséhez kapcsolódik. Azt olvasom a salátakeverék magnál, hogy a 10 grammos kiszerelést mikrozöldek növesztéséhez ajánlják. Nekem a kb 700 db mag sem tűnik kevésnek, és ezért nem értem a különbséget, nem csináltam még ilyesmit. Tehát salatát és mikrozöldet egyaránt termesztenék, de nem óriási mennyiségben.
A kókuszrost téglák egyszer használatosak, ugye?
Köszönöm, ha válaszol 🙂
Erika
Kedves Erika,
az Oxford szövetből készült ültetőedényeknek az anyaga kevésbé porózus szerkezetű, mint a Vigoroot edények anyaga. A Vigoroot szövet egy vastag filc anyaghoz hasonló, az Oxford szövet pedig a vitorlavászonhoz hasonlít.
A 700 db mag (2 gramm) valóban rengeteg, nagyon-nagyon sok saláta növeszthető előle. A mikrozöldek magjait azonban jóval sűrűbben vetjük (nagyon sűrűn), ezért az optimális sűrűséghez egy tálcához szükség van kb. 10 gramm-ra. Ha mindkettő édekel, ki tudsz venni néhány szem magot a 10 gramm-ból és azokat felhasználni saláta növesztéshez.
A kókuszrost egyszer használható .
Üdv, Orsi
Kedves Orsi,
Kaptam egy 60*25-ös magas ágyást, de fém. Azt ugye ki kell bélelni mielőtt ültetek bele? És ha szeretnék salátát és mikrozöldet is, rakhatom egy edénybe? A saláta folyamatosan nő? Vagy utána kell szórni a magot? Hány grammos kell belőlük? Elnézést a sok kérdésért, még kezdő vagyok. 🙂
Előre is köszönöm a válaszod. Üdv, Andi
Kedves Andi,
a fémből készült ágyást valóban érdemes kibélelni, mert a melegben könnyen felhevül és a növények gyökerei károsodhatnak. A mikrozöldet ne ebbe vesd, egyrészt nem ajálott virágföldbe vetni, másrészt a mikrözöldeknek elegendő egy kis tálca kevés ültetőközeggel (pl. kókuszrosttal.) A saláta mehet az ültetőedényve, kb. 6-8 hét múlva már szedhetőek az alsó levelek, középről hozza az új hajtásokat, azt nem szabad bántani.Elegendő a 2 grammos kiszerelés, abban is sok száz mag van Elég csak néhány magot elszórni, egy zacskó sokáig elegendő lesz.
Ha bármi további kérdésed van, nagyon szívesen segítek. Üdv, Orsi