Rengetegszer feltették már nekem a kérdést – a mikrozöld elnevezés csak valamilyen „puccos” elnevezése a csíráknak? A válasz- NEM.
A csírák és a mikrozöldek két teljesen eltérő kategória. Különböznek a növesztési eljárásukban, a tápanyag összetételükben és az ízvilágukban is.
Íme 5 különbség a mikrozöldek és a csírák között:
🌱A csírák kicsírázott magvak. A mikrozöldek fejlődésben lévő növények/fiatal növényi hajtások; a valamilyen ültetőközegben elvetett magvak már szárat és leveleket is növesztettek.
🌱A csírák nedves közegben fejlődnek; a csíramagokat soha nem vetjük el, a csírák kifejlődéséhez magas páratartalmat és megfelelő hőmérsekletet biztosítunk a mag számára. A mikrozöldek növesztéséhez mindig valamilyen ültetőközeget használunk.
🌱A csírák kifejlődéséhez általában elegendő néhány nap. A mikrozöldek nagy része a vetéstől számítva kb.2 hét alatt vágható méretűre növekszik.
🌱A WHO besorolása alapján a csírák közepesen kockázatos növényi eredetű élelmiszerek csoportjába tartoznak, mivel a csírák előállításához szükséges feltételek a kórokozó baktériumok szaporodása számára is ideálisak (kedvező hőmérséklet, magas páratartalom, hosszú csíráztatási idő). A mikrozöldek növesztése során ilyen veszélyekkel nem kell számolnunk, hiszen a mikrozöld növények szabad levegőn növekednek.
🌱A csírák és a mikrozöldek ízükben is eltérnek. A mikrozöldek esetében a fiatal növény szárát és leveleit fogyasztjuk, ízük koncentrált, karakteres, a kifejlett növényhez nagyon hasonló ízük van.
🌱A mikrozöldek sokkal változatosabban felhasználhatóak, mint a csírák. Nemcsak feltétként, hanem saláta-, turmix-, peszto alapanyagként is megállják a helyüket.
Szép napot ! Érdeklődöm , hogy mennyibe kerülnek ezek a növények ? Mennyibe a szállítás és érdekelne , hogy csak egyszer lehet levágni ezeket a zöldeket ? Úgy értem , hogy egyszerre hajt ki és nő meg az összes mag ?
Kedves Irén, mikrozöld ültetőcsomagok és magok közül tud választani a webshopban: https://salatazo.hu/shop/
A növények levágás után nem hajtanak újra (kivéve a zöldborsót), utána új kókuszrostra és magokra lesz szükség.
Kedves – E Sorokat Olvasó – elnézést a szokatlan megszóllításért !
Kissé sajkátságos a kédésem, de számomra életbe vágó. 75 éves ,,jól karbantartott” prosztata rákos vagyok. Semmi nincs megtíltva táplálkozás terén se. Kérdésem, hogy mikrozöldség fogyasztása számomra úgy mond javasolt e.
Megtisztelő válaszát, előrre megköszönve, várom.
Kedves Imre,
a mikrozöldek tápanyagtartalmával kapcsolatban a mai napig folyamatosan végeznek kutatásokat, az viszont már mostanra kiderült, hogy ezek a fiatal növényi hajtások rendkívül magas mennyiségű vitamint, ásványi anyagot és egészséget támogató összetevőt tartalmaznak. Kutatások folynak még ebben a témában, de néhány bizonyíték már van, hogy a brokkoli csírában/mikrozöldben különösen magas szinten található a szulforafán vegyület. Erről a molekuláról az elmúlt évtizedben mutatták ki, hogy ígéretes sejtvédő hatásokkal rendelkezik, gátolja a daganatos sejtek osztódását, és támogatja a sejtek egészséges állapotát.
Remélem ezekkel az információkkal tudtam segíteni a döntésben. Üdvözlettel, Bakonyi Orsi
Szia, mikrozöldet semmiképp sem tudok csíráztatóban nevelni ha jól értem?